Dřevo je jeden z nejúžasnějších pracovních materiálů. Existují dřeva mekká i tvrdá, ale každé má svou specifickou krásu, když s ním pracujete. Když řežu čerstvě pokácenou borovici, její nadpozemská vůně mě naprosto pohlcuje. Stejně tak vůně jehličí. Dřív jsem žvýkával její smůlu – tu šťávu která prýští ze stromu jako sirup. Přilepí se vám na ruce tak, že ji prostě nesundáte. Někdy ale ztuhne jako starý med. Pak ji můžete žvýkat a z té chuti prostě zešílíte. V tom dobrém slova smyslu samozřejmě

S borovicí, vzhledem k tomu že jde o dřevo poměrně měkké, se velmi dobře pracuje a navíc je stále po ruce. Když jsem byl mladší, pracoval jsem s ní hodně. Pak jsem se ale zamiloval do Douglasky – Do kresby jejího příčného řezu. Když douglasku nalakujete, její krása je zkrátka fenomenální. A když pak spojíte dva kousky dřeva k sobě, začne vám docházet, že existuje strašně moc možností. A naučíte se tak i pár fíglů. 02

Dřevo je pevné pletivo stonků vyšších rostlin, které označujeme jako dřeviny. Vzniká v rostlinách z „meristémových“ buněk.

Dřevo je zahrnováno mezi obnovitelné zdroje energie, jako jeden z druhů biomasy. Je to snadno dostupný přírodní materiál, který lidé široce využívají po celou dobu své historie.

Ze dřeva se zpracovává celá řada polotovarů od surových forem až po mleté vlákna na papír. Dřevo je stále významným palivovým materiálem a získávají se z něj i další chemické suroviny jako pryskyřice, kaučuk, tříslová kůra apod.