Scagliola je imitace mramoru vyrobeného z pasty ze sádrové omítky, vody  pigmentů. Přidání lepidla do vody zpevní omítku. Rovněž zpomaluje proces tuhnutí a poskytuje čas na to, aby se pasta nakrájela a slisovala do forem nebo namlátila na připravené povrchy, jako jsou stěny a jádra sloupců. Jakmile materiál ztvrdne, je tvarován a zploštěn pomocí škrabek a abraziv. Otvory a díry jsou vyplněny a zaprášeny čerstvými směsmi scaglioly. Povrch se potom leští pomocí řady progresivně jemných brusiv a injektuje se, dokud není dosaženo přirozeného lesku. V této fázi je materiál často utěsněn lněným olejem a voskem, aby se zvýšila hloubka barvy a poskytla ochrana povrchu.
Počet a výběr barev a různé konzistence, ve kterých se jednotlivé pasty mísí a mísí, dávají materiálu jeho bohatost a podobu a ovlivňují, jak blízko se konečný produkt shoduje s daným mramorem. Schopnost dělat dobrý scagliola mramor závisí na znalostech a zkušenostech z dílny a receptur, které si během let vybudovala. Všechny technické, estetické a náklady musí být vzaty v úvahu a to, co v jedné situaci funguje dobře, nemusí být v jiné.

Scagliola může být zaměňována za jemný kámen, jako je mramor, lapis lazuli nebo malachit. Může se však lišit podle teploty, když se dotknete, protože je teplejší než kámen. Když se na něj klepne, zní to více dutě než kámen. Scagliola je vyrobena ze směsi sádry a klížené vody do které se přidávají freskové pigmenty odolné proti vápnu, aby poskytovaly barvu. sádra a lepidla jsou vytvrzeny extrémně tvrdě, což vede k tomu, že výsledný materiál je ve složení a vzhledu jako kámen. Existují dva typy scaglioly: tradiční scagliola a marezzo neboli americká scagliola.